prezidentské voľby 2019

všetko o čo chcete diskutovať vo všeobecnosti nájdete tu

komu by si dal svoj hlas?

Zuzana ČAPUTOVÁ
13
81%
Maroš ŠEFČOVIČ
0
Žiadne hlasovania
Róbert MISTRÍK
0
Žiadne hlasovania
Štefan HARABIN
0
Žiadne hlasovania
Marian KOTLEBA
0
Žiadne hlasovania
Béla BUGÁR
0
Žiadne hlasovania
Milan KRAJNIAK
0
Žiadne hlasovania
František MIKLOŠKO
0
Žiadne hlasovania
Eduard CHMELÁR
3
19%

Celkom hlasov: 16
Sadd
Dátum registrácie: 10. Februára 2019, 21:54

Re: prezidentské voľby 2019

Príspevok od užívateľa Sadd » 3. Marca 2019, 12:56

ja neviem. prieskumom som nikdy dako neveril. berem to urcitym sposobom tak ze silna strana si zaplati prieskum aby ovplyvnila urcitym sposobom volby.

ako prebieha prieskum? cca 1000 ludi? robia tu vzorku na celom slovensku alebo dajme tomu ze to urobia len v BA a potom v KE atd? alebo agentura ide po mestach a ma dajme tomu 200ludi v BA 150 KE 100 BB atd? vie to niekto ?
Užívateľov profilový obrázok
Dempsey
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 13:36

Príspevok od užívateľa Dempsey » 3. Marca 2019, 13:04

Výberu reprezentatívnu vzorku tak aby presne kopírovala určite parametre, pomer ženy muži, vzdelanie, geografické rozdelenie, veľkostne atd atd. Čiže do vzorky dajme tomu 1500 respondentov “vtesnaju” cele Slovensko. V tomto nie je problém.

Problémom môže byt, že ľudia im nemusia povedať pravdu, lebo sa napr. hanbia za svoj názor, alebo skratka nechcú, alebo zámerne klamu. To už nemajú šancu pokryť. A tam sa potom objavia ti “skrytí” voliči.
marek
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 16:58

Príspevok od užívateľa marek » 3. Marca 2019, 13:27

Uhlik napísal:
3. Marca 2019, 12:34
Moj nazor je, ze prieskum sa kupuje s vopred zadanym vysledkom
Sadd napísal:
3. Marca 2019, 12:56
prieskumom som nikdy dako neveril. berem to urcitym sposobom tak ze silna strana si zaplati prieskum aby ovplyvnila urcitym sposobom volby.

Obrázok
Uhlik napísal:
Ved koniec koncov v prezidentskych zase uvidime ako su mimo a opat nastupia vyhovorky, preco vlastne oni za nic nemozu a ich praca je ok.
ok, cize ak ta neznama Caputova, co mala este v januari 5 %, vyhra volby, priznas, ze agentury spravne zachytili trendy? ak uz nedojde k ziadnemu vyraznemu odhaleniu a vyhra Sefcovic, priznam zase ja, ze su to neschopaci
zigo
Dátum registrácie: 12. Februára 2019, 15:13

Príspevok od užívateľa zigo » 3. Marca 2019, 15:05

Uhlik napísal:
Moj nazor je, ze prieskum sa kupuje s vopred zadanym vysledkom
Sadd napísal:
3. Marca 2019, 12:56
prieskumom som nikdy dako neveril. berem to urcitym sposobom tak ze silna strana si zaplati prieskum aby ovplyvnila urcitym sposobom volby.
:shock: :o :? :roll: :geek:

lelz,

chalosi, ze nieco nefungovalo v 98 este neznamena, ze nebude fungovat naporad (v preklade: nafurt / navzdy)

(i ked pravda, zopar jedincov v nrsr je stale zaseknuta v onej dobe, ale to je ina basen)
Uhlik
Dátum registrácie: 10. Februára 2019, 23:01

Príspevok od užívateľa Uhlik » 3. Marca 2019, 18:09

ok, cize ak ta neznama Caputova, co mala este v januari 5 %, vyhra volby, priznas, ze agentury spravne zachytili trendy? ak uz nedojde k ziadnemu vyraznemu odhaleniu a vyhra Sefcovic, priznam zase ja, ze su to neschopaci
[/quote]

To, ze vyhra je velmi pravdepodobne. Ale to, ze bude mat v prvom kole 54% uz moc ptavdepodobne nie je...

Takisto tie % pre ostatnych budu tiez uplne zle.
marek
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 16:58

Príspevok od užívateľa marek » 3. Marca 2019, 22:00

Uhlik napísal:
3. Marca 2019, 18:09
To, ze vyhra je velmi pravdepodobne. Ale to, ze bude mat v prvom kole 54% uz moc ptavdepodobne nie je...

Takisto tie % pre ostatnych budu tiez uplne zle.
asi nebude, ked koalicia zacala s jej spinenim a volicom medzicasom oznamili, ze sa nemusia obtazovat, lebo druhe kolo bude tak ci tak. uz sa len zopakujem, ale prieskum prebieha v nejakom case, a medzi nim a volbami sa za dva tyzdne moze stat vela veci. trend ale jasne zachytava.
zigo
Dátum registrácie: 12. Februára 2019, 15:13

Príspevok od užívateľa zigo » 3. Marca 2019, 22:08

to Uhlik: tvoj favorit Mistrik odstupil na zaklade coho? si myslis, ze v jeho time su nimandi, ktori svoje sance vycitali v jedno poobedie len tak zo slniecka (?)
Uhlik

Príspevok od užívateľa Uhlik » 3. Marca 2019, 22:25

Takze sme sa dostali k tomu, ze vlastne tie prieskumy su naprd, lebo vysledky mozu byt uplne ine a vsetko je v poriadku. Bodaj by aj moja praca mohla takto fungovat.

Okej, na co teda su? Trend? Kde bol trend Kotlebu, Sme rodiny, Olano, SaS, KDH v 2016?

Kde bude trend, ked Caputova bude mat namiesto 54% iba 30%, co ked to druhe kolo prehra? Uzna potom niekto, ze jediny ucel prieskumov je ovplyvnovat volicov?
Ja
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 10:43

Príspevok od užívateľa Ja » 5. Marca 2019, 08:40

prieskum verejnej mienky je presne to - prieskum verejnej mienky, to nie je tip vysledkov a nejaka garancia ako to dopadne a ked volby dopadnu inak, to neznamena, ze prieskumy boli zle, zaplatene a neviem ake...len to treba trosku chapat o co ide...a hlavne treba brat do uvahy, ze kolko ludi je nerozhodnutych a kolko sa rozhoduje na poslednu chvilu...ked vyjde nejaky prieskum a ty si pozries len preferencie stran a nepozries sa na to, ze nerozhodnutych je 30 %, tak potom si vysledky vyvodzujes zle...ked z tych 30 percent pojde volit polovica, tak uz to radikalne zmeni vysledky..plus treba prihliadat aj na fakt, ako "harcore" je volebne jadro...kolko z tych co povedia, ze budem volit OLANO napriklad su definitivne rozhodnuti, ze ich budu volit ......plus plati aj to, ze nie kazdy povie koho bude volit, atd atd....berie sa ako preukazany fakt, ze vela ludi sa rozhodne na posledny den, co prieskumy nezachytia....plus, ked to tak berieme, aj volby, ktore sa konaju jeden vikend by mali mozno odlisne vysledky keby sa konali dalsi vikend....x faktorov na to vplyva....a teraz povies, ze volby su zmanipulovane, lebo o tyzden by priniesli ine vysledky?

presne dobry priklad napriklad s kukanom, kazdy ho bral ako mega favorita a ze sa neoplati ist na prve kolo, preto jeho volici neprisli a vysledky boli diametralne odlisne ako prieskumy

cize uplne si pleties veci a co je ulohou prieskumu verejnej mienky...a ho absolutizujes, ze takto presne maju dopadnut volby inak je to vsetko zle....neviem, co robis, ale dufam, ze to robis aspon tka kvalitne ako normalne priekumy vrejenej mienky :)
Uhlik

Príspevok od užívateľa Uhlik » 5. Marca 2019, 10:43

Cize prieskum sa ani nahodou nerovna tomu, ako dopadnu volby. Toto som chcel pocut ;)

Preto vyvodzovat z prieskumov nieco, coho by sme sa mohli chytit, je podla mna zbytocne, pretoze realita bude s velkou pravdepodobnostou uplne ina. A tvarit sa, ze desiatky % volicov sa za 2 tyzdne rozhodne úplne inak, nez povodne zamyslali je, hmm, podla mna zatvaranie oci pred realitou, ale OK, beriem, moze to tak byt, spravanie mas ludi som nestudoval...

Mne zakaznik vyreklamuje odchylku od "predpovede" kludne 1-2 mm - a to robim s vecami co maju tych mm tisice. Keby ja fungujem ako Focus, tak uz vlastne nefungujem :)
Napísať odpoveď