prezidentské voľby 2019

všetko o čo chcete diskutovať vo všeobecnosti nájdete tu

komu by si dal svoj hlas?

Zuzana ČAPUTOVÁ
14
82%
Maroš ŠEFČOVIČ
0
Žiadne hlasovania
Róbert MISTRÍK
0
Žiadne hlasovania
Štefan HARABIN
0
Žiadne hlasovania
Marian KOTLEBA
0
Žiadne hlasovania
Béla BUGÁR
0
Žiadne hlasovania
Milan KRAJNIAK
0
Žiadne hlasovania
František MIKLOŠKO
0
Žiadne hlasovania
Eduard CHMELÁR
3
18%

Celkom hlasov: 17
Užívateľov profilový obrázok
Dempsey
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 13:36

Re: prezidentské voľby 2019

Príspevok od užívateľa Dempsey » 5. Marca 2019, 11:18

Ake tvarenie sa? Mas tam cierne na bielom, ze 30% je nerozhodnutych, t.j. nemenia nazor, ale rozhoduju sa na poslednu chvilu. Co je na tom takze pochopit?

A co je na tom tazke pochopit, ze nie vsetky veci funguju rovnako. Rozumies tomu, ze praca s ludmi ma predsa len ine prvky ako praca s cislami?
Uhlik
Dátum registrácie: 10. Februára 2019, 23:01

Príspevok od užívateľa Uhlik » 5. Marca 2019, 14:16

Mne islo o to ukazat, ze prieskumy nemaju s realnymi vysledkami castokrat moc spolocne. Na tom sa teda zhodneme?

Preto som nepisal, co si o tom myslim, aby sa to nezvrhlo presne na tuto debatu... Je mi v zasade jedno, co je pricinou, vysledok, a dufam, (ze sa zhodujeme) bude s velkou pravdepodobnostou vyrazne iny, ako su prieskumy.
Dempsey
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 13:36

Príspevok od užívateľa Dempsey » 5. Marca 2019, 14:37

Tak nikto ani nikdy netvrdil, ze prieskumy = realne vysledky.

Tak ako sa napr. nerovna prieskum trhu pred uvedenim vyrobku na trh so skutocnym predajom.

Je to prvok s vlastnou vypovednou hodnotou, ktory prispieva svojou castou do celkoveho procesu.
Uhlik
Dátum registrácie: 10. Februára 2019, 23:01

Príspevok od užívateľa Uhlik » 5. Marca 2019, 15:25

Dobre, pod to sa viem podpisat.
salwan
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 00:02

Príspevok od užívateľa salwan » 5. Marca 2019, 15:57

disclaimer: nie som odbornik na survey methody a uz vobec nevidim do metodiky nasich prieskumnych agentur.

na svk mame podla vsetkeho 2-3 seriozne agentury. a aj tie maju hrozne biedne weby (skuste, ocitnete sa po grafickej stranke v roku 2004). clovek sa tazko dohlada nejakeho metodickeho reportu a tie ich vystupy maju jednu stranu.

min. od poslednych parlamentnych volieb, ktore dopadli diametralne odlisne ako pred nimi zverejnene prieskumy, sledujeme obrovsku nedoveru/skepsu voci prieskumom, ba az ich priame spochybnovanie.
treba vsak vediet, naco su prieskumy, co meraju, ako ich citat a ake objektivne slabe stranky maju hoc aj metodicky cisto spravene prieskumy.

1) najprv k tym parlamentnym.volbam. aj za predpokladu, ze tie prieskumy boli spravene metodicky cisto, existuju objektivne dovody a zname fenomena, preco bol ich vysledok tak odlisny od prieskumov.
- A) volebne moratorium. za posledne dva tyzdne, pocas ktorych prebiehaju najrelevantnejsie a najsledovanejsie (casto doslova jedine) televizne debaty so vsetkymi top kandidatmi, sa mozu odiat velke presuny volicov. velka cast elektoratu sa rozhoduje na poslednu chvilu medzi podobnymi kandidatmi a na zaklade sympatii. prochazka bol jednoznacne najsilnejsi v debate pred 1.kolom prez.volieb a to mu mohlo pomoct k peknemu vysledku. naopak, pred parl.volbami to uz bola len parodia na #gazdu, kt. sa vyhol kazdej priamej odpovedi. kotleba bol 'prvykrat' v tv, atd. atd.

- B) k problemu v bode A mame toto porovnanie od agentury AKO. z tabulky vycitame, ze prieskum spraveny pocas moratoria je v priemere ovela blizsie ku konecnym volebnym vysledkom. neskorsi prieskum zachytava pokles Siete, Smeru, KDH a nastup kotlebu a SaS.

Obrázok

-C) ako tu uz bolo viackrat nacrtnute. volebne prieskumy zvyknu systematicky podcenovat podporu pre radikalnejsich kandidatov. verejna podpora kotlebu mohla byt pre jeho podporovatelov spojena s vyraznou spoloc. stigmou. hlavne este v tomto obdobi. teraz, resp. po parl.volbach to uz bude mensi problem, kedze je legitimizovany ucastou v parlamente.

Atd...ktovie co vsetko este mohlo ovplyvnit konecny vysledok. daju sa k tomu vymysliet dalsie stories.

2) confidence intervals, confidence intervals, confidence intervals. malokto riesi intervaly spolahlivosti pri interpretacii prieskumov. z nich vyplyva, ci je posun preferencii danej strany statisticky signifikantny, alebo ci su rozdiely medzi preferenciami dvoch stran/kandidatov od seba statisticky signifikantne rozdielne. aka titulky clankov ala 'OMG, Kotleba predbehol SaS 10.1 ku 9.8!!!!!!!' alebo 'SMER prepadol 0.5 p.b. !!!!!!!!!' titulky novin. cim je vzorka mensia, tym je preciznost odhadu mensia, resp. ten interval vacsi. preto by som chcel vidiet vzdy ku vsetkym cislam, ale aj napr. k tomu poslednemu prieskumu, ktory este rozmenil 2.kolo prezidentskych volieb na podkategorie (velkost obci, stranicke preferencie, vzdelanie), aj tie intervaly.

3) nakoniec nieco k tej metodike. ktovie, ci su nase SK agentury 'state of the art' vo svojej metodike. nakolko su anketari profesionalni a kvalifikovani. tam je strasne vela faktorov, kt. vedie ovplyvnit individualny prieskum, aj ked by bola vzorka 'naoko' reprezentativna vzhladom na vsetky mozne relevantne atributy: vek, pohlavie, vzdelanie, narodnost, region, povolanie, prijmy, a pod. napriklad uz len to, ci anketar predcitava zoznam vsetkych kandidatov, alebo ci subjekt z hlavy menuje svojho favorita.. taktiez poradie toho zoznamu. idealne by sa malo taketo poradie nahodne premiesat pri kazdom subjekte. rozdiel robi, ci sa prieskum robi telefonicky, alebo na ulici. co tie agentury robia, ked im niekto nezdvihne telefon.. tam automaticky moze vziniknut selekcia urcitych typov ludi, ktori su v danom case doma a zdvihnu telefon. ktori idu po ulici. snad to maju vsetko osefovane. do akej miery kontroluju agentury, ci anketar nepodvadzal a nesfalsoval cisla za ucelom ulahcenia si prace? aj na to existuju statisticke metody, ktorymi sa daju podvodnici identifikovat.

uz som aj zabudol, co tym chtel basnik rict. co mate noveho hosi? kedy dame stretko? :mrgreen:
brian
Administrátor
Dátum registrácie: 10. Apríla 2018, 15:22

Príspevok od užívateľa brian » 6. Marca 2019, 23:50

kokos to co si dal za analyzu? :D brutal, ze ty robis pre niekoho prieskum :D
zigo
Dátum registrácie: 12. Februára 2019, 15:13

Príspevok od užívateľa zigo » 7. Marca 2019, 01:01

Salw je stary researcher

Kazdopadne ole til i die tlacit na trika aka 5 rocny kontrakt aka beans aka rashovi alexisov plat
Ja
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 10:43

Príspevok od užívateľa Ja » 7. Marca 2019, 01:16

Kto si dal dnes po zapase takyto vitazny tanec?

https://www.facebook.com/1729940727285183/posts/2298262840452966/
salwan
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 00:02

Príspevok od užívateľa salwan » 7. Marca 2019, 09:03

robim na sumracnej. 50€ bonus ak sa stane fico predsedom ustavneho sudu :mrgreen:
Ja
Dátum registrácie: 11. Februára 2019, 10:43

Príspevok od užívateľa Ja » 7. Marca 2019, 09:12

salwan napísal:
7. Marca 2019, 09:03
robim na sumracnej. 50€ bonus ak sa stane fico predsedom ustavneho sudu :mrgreen:
+ benefit navsteva kadernika so sudruhom blahom
Napísať odpoveď